|

ээлжит хичээлийн хөтөлбөр-2

МУБИС-ийн зөвлөх багш: ............................................./Б.Бадамсүрэн /

Ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө

Сэдэв: Нийгмийн сүлжээ, түүний хөгжил
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 10-р анги,
Хугацаа: 40 минут
Зорилго:  Орчин үед дэх нийгмийн сүлжээний талаар судална.
Зорилт :
Ø  Нийгмийн сүлжээний төрлүүдийг судлах
Ø  Нийгмийн сүлжээний хөгжлийг судална.
Ø  Сүлжээний тоо баримтын талаар мэдэх
Ø  Нийгмийн сүлжээний үндэс
Хэрэглэгдэхүүн: Проектор, компьютер, Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр №1, ТӨМ, Үнэлгээний хуудас, Үзүүлэн, Самбар.
Заах арга зүй:  Асуудал дэвшүүлэх, тайлбарлан таниулах, харилцан ярилцах.
Хичээлийн агуулга:
Мэдлэг
Чадвар
Төлөвшил
Хэрэглээ
Нийгмийн сүлжээ болон хөгжил,  хэрэглээний талаар ойлголтыг  судлах

Нийгмийн сүлжээний өргөн  хүрээний судалгаа хийнэ.
Нийгмийн сүлжээний  хөгжлийг дэлгэрэнгүй судлах.
·         Үзсэн хичээлдээ дүгнэлт хийх, ярилцах

Залгамж холбоо:
Өмнө судалсан байдал

Одоо судлах
Цаашид судлах
Нийгмийн сүлжээний талаар тодорхой хэмжээний  мэддэг байх.
Нийгмийн сүлжээ, түүний хөгжлийг судлах.
Фэйсбүүкийн талаар судлах.
Сургалтын орчин:
Материаллаг
Үйл ажиллагааны
Сэтгэл зүйн
·         Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр.
·         Ажиллах дасгал, даалгавар.
·         ТӨМ
·         Үнэлгээний хуудас
·         Ажлын хуудас
·         Багш чиглүүлнэ.
·         Багш сурагчдын хамтын ажиллагаа
·         Сурагчид багаар ажиллана.
·         Багш сурагчийн харилцааны таатай орчин бүрдүүлэх.
·         Сурах, сургах эрмэлзэл
·         Багшийн үлгэр дуурайлал

Эзэмшихүйн үе шатны төлөвлөлт:
Баримжаа ялган таних үед хэрэглэх (Төсөөлөл)
Баримжааг эзэмших үед хэрэглэх арга (Мэдлэг)
Баримжааг үнэлж хөгжүүлэх үед хэрэглэх арга (чадвар, хандлага, төлөвшил)
·         Үзүүлэн таниулах арга
·         Харилцан ярилцах арга
·         Багаар ажиллах
·         Мэдлэг бүтээх

·         Үнэлгээний хуудас
·         Ажлын хуудас
·         ТӨМ

Хичээлийн явц:
Хичээлийн элемент (40 минут)
Суралцах үйл ажиллагаа(C)
+ Үнэлгээ
• Багшийн санал
! Анхаарах зүйл
Багшийн үйл ажиллагаа (Б)

Зохион байгуулалт
/2минут/
Б: Сурагчидтай мэндэлнэ.
Б: Ангийн ирцийг бүртгэнэ.
Б: Сурагчдыг 3 баг болгон хуваана.
С: Баг болж сууна.
С: Хичээлийн бэлтгэл хангаж, анхаарлаа төвлөрүүлнэ.
Сурагчдын анхаарлыг хичээлд хандуулах
Сэдэл төрүүлэх,  сэргээн санах
5 минут
Нэгэн сургуулийн 9-р ангийн сурагчид сургуульдаа амьд цэцгийн үзэсгэлэн гаргахаар болов. Хүүхдүүд биологийн багш, мэргэжлийн хүнээс зөвлөгөө авах, интернэтээс мэдээлэл хайх, цэцэг тарьж ургуулах хоббитой хүмүүстэй холбоо тогтоох замаар мэдээлэл цуглуулах болов. Эрдэнэ, Дэлгэр нар интернэтээс цэцэг ургуулах хоббитой  хүмүүсийн фэйсбүүкээр зочилж хайсан мэдээллээ оллоо.
Б: Энэ кэйс юуны тухай өгүүлж байна вэ?
Интернэт байхгүй байсан бол яах байсан вэ? Интернэтийн ач холбогдол, давуу талыг хамтдаа ярилцгаая.
С: Багшийн асуусан асуултанд хариулж харилцан ярилцана.

Багшийн асуусан асуултанд хариулна.



Шинэ мэдлэг бүтээх
/24минут/
Б: 3 багт нэг нэг асуулт өгнө.
С: Багаараа багшийн өгсөн асуултанд хариулна.
1-р багийн асуулт:
-       Нийгмийн сүлжээний гэж юу вэ?/ерөнхий ойлголт/
ü  Сурах бичгийн хуудас 196-198
ü  Интернэт ашиглана.
2-р багийн асуулт:
-       Нийгмийн сүлжээг хэрхэн ажилладаг вэ?
ü  Сурах бичгийн хуудас 196-198
ü  Интернэт ашиглана.
3-р багийн асуулт:
-       Нийгмийн сүлжээний төрлийг нэрлэнэ үү?
ü  Сурах бичгийн хуудас 196-198
ü  Интернэт ашиглана.
Ø  Хугацаа 14 минут
Б: Баг бүхэнд дуусах хугацааг хэлнэ.
С: Хугацаа дууссаны дараа баг тус бүрдээ авсан асуултаа нөгөө багынхандаа тайлбарлаж өгнө.
Багийн гишүүн бүр дэвтэртээ тэмдэглэл хөтөлнө. Баг бүхэн авсан асуултаа 3минутын  дотор тайлбар хийнэ.
Б: багуудын асуултанд  нэмэлт тайлбар хийнэ.
Харилцан ярилцана. Сурагчид дэвтэртээ тэмдэглэл хөтөлнө.
·         Ойлгохгүй байгаа зүйлээ багшаас асуух
Шаардлагатай тохиолдолд зөвлөгөө өгөх.
Бататгал
  Дүгнэлт
/8минут/
Нийгмийн сүлжээний сайтууд*
Нийт 200 гаруй нийгмийн сүлжээний вебсайт
байдгаас хамгийн алдартай 15-д:
-Нүүрний ном 800 сая...
Б: Нийгмийн сүлжээний сайтуудыг танилцуулж тэмдэглүүлнэ.
Б: Сурах бичгийн 199 хуудасны асуултанд хариулцгаая.
С: Асуултанд хариулж багштайгаа харилцан ярилцана.

Гэрийн даалгавар
/1минут/

www.amazo.com сайт руу орж үзээрэй. Дэвтэртээ тэмдэглэл хөтөлж ирээрэй.

Боловсруулсан оюутан багш:.......................... Д.Оюундэлгэр




No comments:

Post a Comment