Ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө
Сэдэв: Харилцаа холбооны
технологи, түүний хөгжил
Хамрах
хүрээ: ЕБС-ийн
10-р анги,
Хугацаа:
40 минут
Зорилго: харилцаа
холбооны технологийн дэвшлийг судална.
Зорилт :
Ø Гар утасны хэрэглээ болон үүслийг судлах
Ø Гар утсанд суурилсан үйлчилгээ
Хэрэглэгдэхүүн: Проектор, компьютер, Ээлжит хичээлийн
хөтөлбөр №1, ТӨМ, Үнэлгээний хуудас, Үзүүлэн, Самбар.
Заах арга зүй: Асуудал дэвшүүлэх, тайлбарлан
таниулах, харилцан ярилцах.
Хичээлийн агуулга:
Мэдлэг
|
Чадвар
|
Төлөвшил
|
Хэрэглээ
|
Гар утас болон түүний хөгжил, хэрэглээний талаар
ойлголтыг судлах
|
Гар утасны өргөн хүрээний судалгаа хийнэ.
|
Гар утасны хөгжлийг дэлгэрэнгүй
судлах.
|
·
Үзсэн хичээлдээ дүгнэлт хийх, ярилцах
|
Залгамж холбоо:
Өмнө
судалсан байдал
|
Одоо
судлах
|
Цаашид
судлах
|
Гар утасны талаар
мэддэг байх.
|
Гар утасны хэрэглээ болон үүслийг судлах
|
Нийгмийн сүлжээ, түүний хөгжлийг судлах.
|
Сургалтын орчин:
Материаллаг
|
Үйл ажиллагааны
|
Сэтгэл зүйн
|
·
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр.
·
Ажиллах дасгал, даалгавар.
·
ТӨМ
·
Үнэлгээний хуудас
·
Ажлын хуудас
|
·
Багш чиглүүлнэ.
·
Багш сурагчдын хамтын ажиллагаа
·
Сурагчид багаар ажиллана.
|
·
Багш сурагчийн харилцааны таатай орчин
бүрдүүлэх.
·
Сурах, сургах эрмэлзэл
·
Багшийн үлгэр дуурайлал
|
Эзэмшихүйн үе шатны төлөвлөлт:
Баримжаа ялган таних үед хэрэглэх (Төсөөлөл)
|
Баримжааг эзэмших үед хэрэглэх арга (Мэдлэг)
|
Баримжааг үнэлж хөгжүүлэх үед хэрэглэх арга (чадвар, хандлага, төлөвшил)
|
·
Үзүүлэн таниулах арга
·
Харилцан ярилцах арга
|
·
Багаар ажиллах
·
Мэдлэг бүтээх
|
·
Үнэлгээний хуудас
·
Ажлын хуудас
·
ТӨМ
|
Хичээлийн явц:
Хичээлийн элемент (40
минут)
|
Суралцах үйл
ажиллагаа(C)
|
+ Үнэлгээ
• Багшийн санал
! Анхаарах зүйл
|
Багшийн үйл ажиллагаа (Б)
|
||
Зохион байгуулалт
/2минут/
|
Б:
Сурагчидтай мэндэлнэ.
Б:
Ангийн ирцийг бүртгэнэ.
Б:
Сурагчдыг 3 баг болгон хуваана.
С:
Баг болж сууна.
С: Хичээлийн
бэлтгэл хангаж, анхаарлаа төвлөрүүлнэ.
|
Сурагчдын
анхаарлыг хичээлд хандуулах
|
Сэдэл төрүүлэх,
сэргээн санах
5 минут
|
![]()
Б: Анх ямар утас
бий болсон. Харин одоо ямар утас хэрэглээ болж байгаа талаар ярилцана.
Б: Та нар ямар ямар
гар утас барьдаг вэ?
Хичнээн гар утас
мэдэх вэ?
С: iPhone4,5,6,
4s,5s,6s, Samsung S1, S2, S3, S4, S5, S6,
Note, Sky, Nokia гэх мэт.
|
Багшийн асуусан асуултанд хариулна.
|
Шинэ мэдлэг бүтээх
/24минут/
|
Б: 3 багт нэг нэг
асуулт өгнө.
С: Багаараа багшийн
өгсөн асуултанд хариулна.
1-р багийн асуулт:
- Гар
утасны хөгжил, хэрэглээний талаарх ойлголт
2-р багийн асуулт:
- Гар
утсанд суурилсан үйлчилгээ
3-р багийн асуулт:
- iPod,
iPad, Smartphone гэсэн 3 утасны үүсэл хөгжил хэрэглээний талаар мэдээлэл
олох.
Анхаарах зүйлс:
Ø Номны
191-194 хуудсыг унших
Ø Интернэтээс
хайж хэрэгтэй мэдээллээ тэмдэглэх.
Ø Хугацаа
14 минут
Б: Баг бүхэнд дуусах хугацааг хэлнэ.
С: Хугацаа дууссаны дараа баг тус бүрдээ авсан асуултаа
нөгөө багынхандаа тайлбарлаж өгнө.
Багийн гишүүн бүр дэвтэртээ тэмдэглэл хөтөлнө. Баг
бүхэн авсан асуултаа 3минутын дотор
тайлбар хийнэ.
Б: багуудын асуултанд
нэмэлт тайлбар хийнэ.
|
Харилцан ярилцана.
Сурагчид дэвтэртээ тэмдэглэл хөтөлнө.
·
Ойлгохгүй байгаа зүйлээ
багшаас асуух
Шаардлагатай тохиолдолд зөвлөгөө өгөх.
|
Бататгал
Дүгнэлт
/8минут/
|
||
Б: номны 191
хуудсыг харуулж iPhone, Android хоёрын үйлвэрлэгч болон хоорондын ялгааг
харилцан ярилцана.
![]()
Б:Номны 194 хуудасны Хүснэгт 4.24 танилцаж харилцан
ярилцана.
С: Дэвтэртээ тэмдэглэл хөтөлнө.
Б:Bluetooth үйлчилгээний талаар юу мэдэх вэ?
С: Сурагчид нэг нэгнийхээ утаснаас хооронд ямар нэгэн
зураг, дуу, видео зэргийг солилцох.
|
||
Гэрийн даалгавар
/1минут/
|
“Гар
утасны хөгжил” эсээ 150-200 үгтэй.
Эсээний шаардлага:
ü Сэдэвтэйгээ
уялдаа, холбоотой байх
ü Найруулгын
алдаагүй, зөв бичих
ü Үгийн
алдаагүй байх
|
Боловсруулсан
оюутан багш:.......................... Д.Оюундэлгэр
No comments:
Post a Comment