Ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө
Сэдэв: Фэйсбүүк
Хамрах
хүрээ: ЕБС-ийн 10-р анги
Хугацаа: 40 минут
Зорилго: Фэйсбүүкийн аюулгүй орчин
түүний хэрэглээг судална. Зорилт
:
ü
Фэйсбүүкийн орчныг судлах
ü
Фэйсбүүкийн
давуу сул тал
ü
Фэйсбүүкийн
өргөн хэрэглээ
ü
Хэрхэн зөв ашиглавал зохих талыг судлах.
Хэрэглэгдэхүүн:
Проектор, компьютер,
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр №1, ТӨМ, Үнэлгээний хуудас, Үзүүлэн, Самбар.
Заах
арга зүй: Асуудал дэвшүүлэх, тайлбарлан таниулах, харилцан ярилцах.
Хичээлийн
агуулга:
Мэдлэг
|
Чадвар
|
Төлөвшил
|
Хэрэглээ
|
Фэйсбүүк, түүнийг ашиглах
|
Фэйсбүүкийг ашиглах зөв хэрэглээ болгоход суралцах
|
Фэйсбүүкийн аюулгүй орчныг дэлгэрэнгүй судлах
|
·
Үзсэн хичээлдээ дүгнэлт хийх, ярилцах
|
Залгамж холбоо:
Өмнө судалсан байдал
|
Одоо судлах
|
Цаашид судлах
|
Фэйсбүүкийн
талаар тодорхой хэмжээний мэддэг байх.
|
Фэйсбүүкийн
зөв зохистой хэрэглээг судлах.
|
Фэйсбүүкийн талаар судлах.
|
Сургалтын орчин:
Материаллаг
|
Үйл
ажиллагааны
|
Сэтгэл
зүйн
|
·
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр.
·
Ажиллах дасгал, даалгавар.
·
ТӨМ
·
Үнэлгээний хуудас
·
Ажлын хуудас
|
·
Багш чиглүүлнэ.
·
Багш сурагчдын хамтын ажиллагаа
·
Сурагчид багаар ажиллана.
|
·
Багш сурагчийн харилцааны таатай орчин
бүрдүүлэх.
·
Сурах, сургах эрмэлзэл
·
Багшийн үлгэр дуурайлал
|
Эзэмшихүйн үе шатны
төлөвлөлт:
Баримжаа
ялган таних үед хэрэглэх (Төсөөлөл)
|
Баримжааг
эзэмших үед хэрэглэх арга (Мэдлэг)
|
Баримжааг
үнэлж хөгжүүлэх үед хэрэглэх арга (чадвар, хандлага, төлөвшил)
|
·
Үзүүлэн таниулах арга
·
Харилцан ярилцах арга
|
·
Багаар ажиллах
·
Мэдлэг бүтээх
|
·
Үнэлгээний хуудас
·
Ажлын хуудас
·
ТӨМ
|
Хичээлийн явц:
Хичээлийн элемент (40
минут)
|
Суралцах үйл
ажиллагаа(C)
|
+ Үнэлгээ
• Багшийн санал
! Анхаарах зүйл
|
Багшийн үйл ажиллагаа (Б)
|
||
Зохион байгуулалт
/5минут/
|
Б:
Сурагчидтай мэндэлнэ.
Б:
Ангийн ирцийг бүртгэнэ.
С: Хичээлийн
бэлтгэл хангаж, анхаарлаа төвлөрүүлнэ.
|
Сурагчдын
анхаарлыг хичээлд хандуулах
|
Сэдэл төрүүлэх,
сэргээн санах
5 минут
|
Б: Бичлэг үзүүлж
орчин үед гар утас болон интернэтийн хэрэглээний талаар харилцан ярилцана.
С: Бичлэг үзээд
юуны талаар гарсан талаар багштайгаа ярилцана.
|
Багшийн асуусан асуултанд хариулна.
|
Шинэ мэдлэг бүтээх
/26минут/
|
Б: За өнөөдрийн хичээл Фэйсбүүкийн хэрэглээ, түүнийг
хэрхэн зөв ашиглах талаар үзнэ.
С: Дэвтэртээ сэдэв тавина.
Б: Фэйбүүк гэж юу вэ? та нарын бодлоор дэвтэртээ тодорхойлолт
бичнэ үү?
С: Фэйсбүүкийн гэж юу болох талаар өөрсдинхөө бодож
байгаа зүйлээ дэвтэртээ бичиж ангийнхандаа уншиж танилцуулна.
Б: Багш хавтас шээр хийнэ. Сурагчид шээр хийсэн
хавтасыг нээн уншина. /хугацаа-4минут/
Уншиж дуусаад өөрдийнхөө фэйсбүүкийг нээж танихгүй
найзуудаа Unfriend хийж, хэрэггүй мэдээллээ устгаж, зургаа шинэчлэж , Бүлгүүд(Groups), түүнд
хэрхэн нэгдэх вэ? Бүлэгт элсэх аргуудтай танилцаж туршин үзнэ.
Б: Слайд 1.4-1.8 Фэйсбүүкийн сөрөг
тал, Фэйсбүүк хаягаа хэрхэн устгах болон зураг, видеогоо нууцлах, ёс бус
хүмүүсээс өөрийгөө хэрхэн хамгаалах талаар Слайд ашиглан тайлбар хийнэ. Багш
өөрийнхөө Фэйсбүүк дээр туршин үзүүлнэ.
С: Багшийн хэлж байгаа зүйлийг
анхааралтай сонсож, дэвтэртээ тэмдэглэл хөтөлнө.
Б: ТӨМ-1 тараан өгч Facebook” дээр юу хийж
болохгүй вэ?
Талаар танилцаж харилцан
ярилцана.
С: ТӨМ-1 танилцаж ойлгосон зүйлээ дэвтэртээ тэмдэглэж авна.
|
Харилцан ярилцана.
Сурагчид дэвтэртээ тэмдэглэл хөтөлнө.
·
Ойлгохгүй байгаа зүйлээ
багшаас асуух
Шаардлагатай тохиолдолд зөвлөгөө өгөх.
Багштайгаа харилцан
ярилцана.
|
Бататгал
Дүгнэлт
/8минут/
|
Видео үзүүлж Фэйсбүүк болон интернэтийн орчинд 24 цагийн
ихэнхийг нь өнгөрөөвөл яах вэ? Видео дээр юу өгүүлснийг ангиийн нийт сурагчид
багштайгаа харилцан ярилцаж Фэйсбүүкээ ямар нөхцөлд яаж ашиглавал хэрхэн
зохистой болох талаар ярилцана.
Фэйсбүүкийн давуу болон сул талыг харилцан ярилцана.
|
|
Гэрийн даалгавар
/1минут/
|
http://www.facebook.com сайт руу орж үзээрэй.
Өөрийнхөө фэйсбүүкийн нууц үг солих
болон фэйсбүүкээ дээрх үзсэн зүйлсийн дагуу эмх цэгцтэй болгож ирээрэй.
|
Боловсруулсан
оюутан багш:.......................... Д.Оюундэлгэр
No comments:
Post a Comment